KİRA KONTRATLARINDA DEPOZİTO UYGULAMASI (YENİ)

    Depozito Konusu ( Güvence Bedeli): Kiracı ile kiraya veren arasındaki kiralamaya dair hukuk kurallarındaki değişiklikler ile ev sahibi en fazla 3 kira karşılığı depozito (güvence bedeli) isteyebilecek.

    Bir başka önemli nokta da depozito olarak sözleşmede belirtilen paranın ( ya da kıymetli evrağın ) kiraya veren kişinin onayı olsun olmasın banka hesabına yatırılması, kıymetli evrağın da yine bankaya teslim edilmesi mümkün. Alınacak dekont veya benzeri belge kiraya verene teslim edilmelidir.

    Depozito İade Şartları: Kiracı, yapılan kira sözleşmesinin sona ermesinden itibaren 3 ay içinde bankaya yatırdığı parayı veya kıymetli evrağı, eğer kiraya veren tarafından bu 3 aylık süre zarfında icra takibi veya dava yoluna başvurulduğu bildirimi yapılmamışsa, bankadan geri alabilir. Kiraya veren de kesinleşmiş mahkeme kararı veya icra takibi ile bankadan depozito bedelini alabilir. Burada kira kontratının içeriği çok önemlidir.
    Ayrıca; Kiracı ve kiraya verenin kendi aralarında anlaşması ile banka bu süreye bakmaksızın depozitoyu teslim etmek zorundadır.